Sypialnia musi stać się twoim sanktuarium odpoczynku
Aby pokój był przytulny i wygodny, zaczynamy oczywiście od wysokiej jakości materaca, odpowiedniego dla Twojej budowy fizycznej oraz Twoich potrzeb i nawyków, a także wygodnej poduszki. Ale całe środowisko musi być zaprojektowane tak, aby sprzyjać relaksowi.
Żadnych zbyt jasnych świateł, żadnych odgłosów i dbałości o regulację temperatury. Bursztynowe światła, dość niskie, na nocnym stoliku. Urządzenia elektroniczne (telefony komórkowe, telewizja) należy zlikwidować co najmniej godzinę przed pójściem spać. Lepiej dobra książka.
Maska na oczy blokująca źródła światła
Aby mieć pewność, że śpisz w całkowitej ciemności, zwłaszcza jeśli jesteś szczególnie wrażliwy na źródła światła i nie możesz spać w żadnej sytuacji, bardzo przydatne może być założenie maski na oczy.
Proste lekarstwo i bardzo odpowiednie dla tych, którzy być może mają partnera, który lubi czytać do późna lub jeśli pracują na nocne zmiany i koniecznie muszą spać w ciągu dnia. Według niektórych badań maska w rzeczywistości zwiększa fazę REM (najgłębszy etap snu) osoby noszącej, a także produkcję melatoniny.
- Co to jest głęboki sen i dlaczego jest ważny
- Czas czytania: 5 minut
Wiemy, że dorośli potrzebują od 7 do 9 godzin snu każdej nocy, ale to nie wystarczy. Aby utrzymać dobrą jakość życia potrzebujemy również dobrej jakości snu, o czym już mówiliśmy w tym artykule, dlaczego warto spać dobrze.
Podczas odpoczynku twoje ciało przechodzi przez różne etapy cyklu snu. Na przykład głęboki sen to etap, w którym rano musisz poczuć się odświeżony. W przeciwieństwie do snu REM (Rapid Eye Movement), w głębokim śnie ciało i fale mózgowe spowalniają. Trudno jest nagle obudzić się z głębokiego snu, a jeśli to zrobisz, możesz czuć się szczególnie oszołomiony.
Sen dzieli się na dwa typy, które zmieniają się w trakcie 5-etapowych cykli: sen REM i sen nie-REM, który obejmuje (zasypianie, sen płytki i sen głęboki). Noc zaczyna się od snu nie-REM, po którym następuje krótki okres snu REM. Cykl trwa przez całą noc mniej więcej co 90 minut. Głęboki sen występuje w końcowej fazie snu nie-REM.
Sen nie-REM
Faza 1 snu nie-REM trwa kilka minut, gdy przechodzisz z fazy czuwania do fazy snu. Podczas fazy zasypiania: funkcje organizmu, takie jak tętno, oddech i ruchy gałek ocznych, zaczynają zwalniać mięśnie, rozluźniają się przy sporadycznych skurczach, fale mózgowe zaczynają zwalniać w porównaniu ze stanem czuwania.
Etap lekkiego snu stanowi około 50% całkowitego cyklu snu. Jest to faza snu, w której spędzamy większość czasu podczas nocnego odpoczynku.
W fazie lekkiego snu:
systemy organizmu nadal spowalniają i rozluźniają się
temperatura wewnętrzna spada- ruchy gałek ocznych ustają
- fale mózgowe są powolne, ale pojawia się kilka krótkich chwil aktywności.
- Po zakończeniu pierwszych dwóch faz snu wchodzimy w dwie fazy snu głębokiego, w których
- tętno i oddech stają się wolniejsze,
- rozluźnienie mięśni,
- fale mózgowe stają się najwolniejsze, trudno się obudzić nawet w obecności głośnych dźwięków.
Głęboki sen jest również nazywany „snem wolnofalowym” (SWS) lub snem delta. Pierwsza faza głębokiego snu trwa od 45 do 90 minut. Trwa dłużej w pierwszej połowie nocy i skraca się z każdym cyklem snu.