Kluczem do prawdziwego odpoczynku są godziny głębokiego snu: oto kilka sztuczek, które go wzmocniąŚwiatło księżyca: kluczem do prawdziwego odpoczynku są godziny głębokiego snu: oto kilka sztuczek, aby go zwiększyć
Głęboki sen można łatwo osiągnąć
Czasami spanie wystarczająca ilość godzin nie wystarczy, aby naładować baterie. Trzeba też spać we właściwy sposób, wykorzystując najgłębsze i najbardziej regenerujące fazy snu (tzw. fazy 3 i 4 snu). Głęboki sen, zwany także snem wolnofalowym, jest typowy dla bardziej zaawansowanych etapów spoczynku.
Ta faza naszej nocy jest również znana jako „regeneracyjna” lub „regeneracyjna” faza snu, ponieważ w tej fazie organizm naprawia swoje tkanki i wzmacnia system odpornościowy jako całość.
W tej fazie tętno i oddech są na minimalnym poziomie, fale mózgowe spowalniają, a mięśnie i oczy rozluźniają się.
Wraz z upływem czasu i wiekiem ilość snu głębokiego, jaki rozwijamy każdej nocy w naturalny sposób maleje. Nasz organizm ma mniejszą potrzebę rozwoju i wzrostu niż np. dzieci. W każdym razie, aby czuć się odpowiednio wypoczętym po przebudzeniu, konieczne jest zmaksymalizowanie i podniesienie jakości tych godzin.
- Aby to zrobić, istnieje kilka sztuczek i sztuczek, które mogą być bardzo przydatne.
- Codzienny trening, nie przed pójściem spać
- Dobra sesja codziennej aktywności fizycznej korzystnie wpływa na nasz odpoczynek. To nie jest tajemnica. Ci, którzy trenują, śpią lepiej niż ci, którzy w ogóle nie trenują.
Powiedzmy również, że ci, którzy są konsekwentni i są w stanie wykonywać sesje dowolnej aktywności fizycznej przez co najmniej dwie i pół lub trzy godziny tygodniowo (ale pół godziny marszu każdego dnia to więcej niż wystarczające), mają dwukrotnie większą szansę na bycie w stanie dobrze spać w nocy.
Należy jednak unikać intensywnych treningów tuż przed pójściem spać, aby nie zwiększyć zbytnio częstotliwości bicia serca, a w konsekwencji uzyskać odwrotny efekt, czyli niemożność prawidłowego snu.
Obserwuj, co jesz… Zwiększ ilość błonnika
Wszyscy zgadzamy się na zdrową i zbilansowaną dietę. Tracimy wagę, czujemy się lepiej i sprawniej, a także poprawia się nasz sen.
Ostatnie badania wykazały, że większe spożycie błonnika może pomóc nam wydłużyć godziny głębokiego i regenerującego snu. Postaraj się więc dodać do swojej diety błonnik i inne pokarmy, które sprzyjają dobremu snem.
Spróbuj jogi, aby poprawić sen
Popraw ciało i umysł, zrównoważ je, a jednocześnie polepsz sen. Z jogą jest to możliwe. Ci, którzy praktykują medytację kliniczną, na przykład konkretną praktykę, która łączy pozycje jogi z przerwami na odpoczynek leżąc na plecach, mają większą szansę na spokojny sen.
Próba włączenia odrobiny jogi do rutynowego treningu nic nie kosztuje: rezultat gwarantuje relaks ciała i umysłu.
Unikaj kawy przed snem
Spożywanie kofeiny, silnego stymulantu, nawet na siedem godzin przed snem, może utrudniać zaśnięcie.
- Może to również wpłynąć na ilość głębokiego snu, który będziesz w stanie zgromadzić w nocy.
- Lepiej byłoby nalegać z wodą, co najwyżej herbatą (uważaj jednak na zbyt dużo teiny) lub przyjemnym ciepłym mlekiem lub nawet rumiankiem, który jak wiadomo pomaga zasnąć.
Picie zbyt dużej ilości alkoholu może nie sprzyjać zasypianiu. Oczywiście czasami może być wsparciem, ale gdy efekt uspokajający zanika, powstaje efekt odbicia, który sprzyja przerywaniu nocnego snu.
Częściej budzisz się w nocy i przerywasz fazę głębokiego snu, w wyniku czego rano nie będziesz wypoczęty. Jeśli naprawdę nie możesz obejść się bez drinka, może zafunduj sobie to wcześnie, co najmniej trzy godziny przed pójściem spać.