Kruchość i dobre samopoczucie

0

Kolejne przemówienie Telmo Pievani, profesora epistemologii nauk biologicznych na Uniwersytecie w Padwie, podkreśliło, jak bardzo jesteśmy zależni od świata przyrody, zaczynając „od mutacji genetycznych, które co prawda często mogą mieć negatywne skutki, ale bez nich my i bioróżnorodność w ogóle by tam nie było.

Terytorium i dobre samopoczucie

Uderzającym przykładem naszego związku ze środowiskiem jest DNA, częściowo wspólne dla każdej formy życia na planecie, oraz funkcjonowanie jego cząsteczki, która pokazuje nam, że wszyscy jesteśmy „krewnymi”, biorącymi udział w wielkim procesie życie.

W DNA możemy odczytać wiele informacji medycznych, ale także wiele innych historycznych. Aby usunąć pierwotne przyczyny tej pandemii, nie wystarczy po prostu znaleźć szczepionkę, ale musimy zainwestować w badania, aby zapobiec chorobom odzwierzęcym i musimy unikać ingerencji człowieka w środowisko naturalne”.

O chorobach odzwierzęcych, chorobach zakaźnych, które są przenoszone ze zwierząt na ludzi poprzez „rozlanie”, skok gatunków dokonywany przez coraz częstsze wirusy, powiedziała Stefania Leopardi, laboratorium weterynaryjne nowych wirusowych chorób odzwierzęcych w Eksperymentalnym Instytucie Zooprofilaktycznym w Wenecji .

  • „Musimy wyjaśnić, jak w rzeczywistości wirusy ogólnie zawsze istniały w naszym świecie”, powiedział Leopardi, „Jesteśmy tak podatni na Covid-19, ponieważ nigdy nie wszedł w kontakt z naszym genomem i nie przystosował się; w rzeczywistości pochodzi z odległych obszarów planety.
  • W ostatnich dziesięcioleciach pojawiło się coraz więcej wirusów, pomyśl o Eboli i Mersie, ponieważ człowiek silnie modyfikuje naturalne środowisko, w którym te wirusy się ukrywają.

Mówiąc z grubsza, Ziemia pokazuje nam rachunek.

Uważa się, że Sars cov2 wywodzi się od nietoperzy, ale to nie ich wina, po prostu jest ich wiele, około jednej trzeciej obecnych na świecie. Aby uniknąć nowych pandemii, oprócz badań należy finansować nadzór; musimy natychmiast zauważyć pojawienie się nowych chorób odzwierzęcych ”.

Giulio Cederna, dyrektor Fundacji Paolo Bulgari i drugi moderator tego dnia, prezentując kolejnych prelegentów podkreślił, że „to prawda, że ​​jesteśmy naturą, ale na szczęście jesteśmy także kulturą i społeczeństwem, a to czyni nas doskonali. Ale jak warunki naturalne wpływają na nasze samopoczucie?”.

Odpowiedzi udzieliła Gemma Calamandrei, dyrektor centrum SCIC (Centrum Nauk Behawioralnych i Zdrowia Psychicznego ISS), przypominając, jak ważne jest „pierwsze tysiąc dni życia, które rozpoczynają się od początku ciąży.

  1. Przełomowy moment dla ukształtowania się naszych cech zdrowotnych, zwłaszcza psychicznych.
  2. W tym przypadku czynniki zewnętrzne, takie jak zanieczyszczenia, są w stanie zmienić tworzenie naszego mózgu, a tym samym wpływać na zdolności neuronalne.

Jednak sednem jednego podejścia do zdrowia jest „małżonek”, termin, który mówi nam, że musimy nie tylko oceniać wpływ na środowisko; zestaw czynników psychospołecznych również ma znaczenie dla dobrego zdrowia”.

Rosanna Mazzia, burmistrz Roseto Capo Spulico i prezes Stowarzyszenia Autentycznych Włoskich Wiosek, mówiła wtedy o całym szeregu korzyści, jakie mogą zaoferować małe, często zapomniane społeczności lokalne.

Obecna nierównowaga z miastami jest niezdrowa i szkodliwa„Nasze stowarzyszenie ma na celu wzmocnienie wspólnoty wsi, umieszczenie jej w centrum polityki krajowej.

To prawda, że ​​na wsiach brakuje wielu usług, a prawa obywatelskie są często odmawiane, ale wiele wskaźników mówi nam, że życie na tych obszarach toczy się w zdrowszym kontekście, nawet z punktu widzenia społecznego.

Przez lata małe społeczności były przedstawiane jako biedne i niezbyt nowoczesne konteksty, ale Covid-19 przekonał wielu ludzi, że wioski są potrzebne całemu systemowi wiejskiemu.

Obecna nierównowaga z miastami jest niezdrowa i szkodliwa

Wszystkie gminy naszej sieci eksperymentują z formami gospodarki obywatelskiej, działaniami, które pozwalają młodym ludziom pozostać na własnych terytoriach, nie zmuszając ich w ten sposób do migracji w poszukiwaniu szczęścia ”.

Carla Collicelli z sekretariatu ASviS i CNR (Narodowego Centrum Badawczego) wprowadziła temat kruchości, przypominając, że „ludzie nie są tacy sami, są bardziej wrażliwi” i jak dają różne terapie w bliskim związku z naturą doskonałe wyniki.

„Temat terapii górskiej to jedno z najciekawszych doświadczeń, jakie staramy się realizować na świecie, aby dać dzieciom możliwość powrotu do zabawy, zwłaszcza tym najsłabszym”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj