Później uczęszczając do miejsc publicznych (sklepy, przychodnie, stacje, siłownie, szkoły, kina, autobusy, urzędy itp.) i ogólnie po powrocie do domu
po załatwieniu śmieci po użyciu pieniędzy.
Dobrym nawykiem jest również kaszel/kichanie w zgięciu łokcia, aby nie zanieczyścić rąk, którymi mogą następnie zostać zanieczyszczone przedmioty i powierzchnie, np. przez dotknięcie telefonu komórkowego, klamki itp.
Zaleca się również używanie jednorazowych chusteczek do nosa, w miarę możliwości ekologicznych, oraz wyrzucanie ich do śmieci i mycie rąk natychmiast po użyciu.
wiedzieć więcej
Strona dotycząca higieny rąk Strona tematyczna Choroby zakaźne.
Nie, antybiotyki nie są skuteczne przeciwko wirusom, działają tylko przeciwko infekcjom bakteryjnym.Czy konieczne jest kontynuowanie normalnych działań związanych ze szczepieniami przewidzianymi w harmonogramie szczepień?
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i UNICEF konieczne jest utrzymywanie terminów szczepień, szczególnie w przypadku szczepień rutynowych. Podczas wizyt szczepień zaleca się przestrzeganie środków profilaktyki COVID-19.
W związku z tym Ministerstwo Zdrowia w dniu 30 lipca 2020 r. wydało okólnik „Wpływ stanu zagrożenia COVID-19 na działania szczepień – analiza zjawiska i zalecenia operacyjne”.
Jakie są zalecenia dla osób w izolacji domowej?
Osoba z podejrzeniem lub potwierdzoną infekcją COVID-19 powinna trzymać się z dala od innych członków rodziny, jeśli to możliwe, w dobrze wentylowanym pokoju jednoosobowym i nie powinna być odwiedzana.
- Ci, którzy mu pomagają, muszą być w dobrym zdrowiu i nie mieć żadnych chorób, które narażałyby go na ryzyko w przypadku zarażenia.
- Członkowie rodziny muszą przebywać w innych pokojach lub, jeśli nie jest to możliwe, zachować odległość co najmniej 1 metra od chorego i spać w innym łóżku.
Opiekunowie muszą nosić maskę chirurgiczną starannie założoną na twarz, gdy znajdują się w tym samym pomieszczeniu. Jeśli maska jest wilgotna lub zabrudzona wydzielinami, należy ją natychmiast wymienić, a po zdjęciu umyć ręce.
Ręce należy dokładnie umyć wodą z mydłem lub roztworem wodno-alkoholowym po każdym kontakcie z pacjentem lub jego otoczeniem, przed i po przygotowywaniu posiłków, przed jedzeniem, po skorzystaniu z łazienki oraz za każdym razem, gdy ręce wydają się brudne.
To tylko niektóre z wielu zaleceń zawartych w przewodniku stworzonym przez Istituto Superiore di Sanità i podsumowanych w 21 punktach na plakacie do pobrania.
Czy istnieje leczenie nowego koronawirusa?
Obecnie nie ma swoistego leczenia choroby wywołanej nowym koronawirusem.Leczenie opiera się głównie na podejściu objawowym, zapewniając terapie wspomagające (np. terapię tlenową) osobom zakażonym.
W oparciu o doświadczenia zdobyte na poziomie krajowym i międzynarodowym określono protokoły postępowania terapeutycznego i klinicznego.
Leczenie opiera się na zróżnicowanych podejściach:
- leki o potencjalnym działaniu przeciwwirusowym przeciwko SARS-CoV-2
- leki o działaniu profilaktycznym/leczniczym przeciwko objawom zakrzepowym
- leki zdolne do modulowania odpowiedzi immunologicznej
- infuzje osocza mające na celu przeniesienie przeciwciał neutralizujących