Zorganizuj się, aby dobrze i w zrównoważony sposób jeść
Na uwagę zasługuje również jedzenie. Bycie w domu oznacza możliwość wyboru, co do jedzenia, ale oznacza również potrzebę gotowania i dlatego ważne jest, aby się zorganizować.
Przede wszystkim, ponieważ w domu mamy wszystko pod ręką, dobrze jest jeść o wyznaczonych porach i unikać dokuczania w pracy czy nauce. Polecam wyrobić sobie dobre nawyki, korzystając z przebywania w domu: w środku poranka i popołudniu możemy zrobić sobie przerwę przy świeżym owocu, soku, smoothie lub jogurcie; możliwość, że kiedy jesteśmy w pracy, może to być trudniejsze.
Jeśli chodzi o lunch i kolację, hasłem przewodnim jest planowanie: robimy cotygodniowe planowanie tego, co będziemy jeść: pozwoli nam to nie improwizować, a tym samym nie narazić się na ryzyko złego lub niezróżnicowanego jedzenia i dokonywać wydatków tylko raz, ograniczając w ten sposób wydatki.
Dążymy do dobrych nawyków
Pandemia COVID-19 z pewnością stanowi wyzwanie dla każdego z nas i wymaga od nas ponownego przemyślenia czasów, przestrzeni i priorytetów naszego życia; pozostawanie w domu przez długi czas może nie być łatwe, ale może też stanowić cenną okazję, by zadbać o swój styl życia, wprowadzając pewne zmiany, które z czasem zamienią się w dobry nawyk.
- Jak uchronić się przed nowym koronawirusem
- Ostatnia aktualizacja: 28 grudnia 2021
Co mogę zrobić, aby się chronić?
Oto kroki, które należy podjąć:
- Zawsze noś ze sobą środki ochrony dróg oddechowych i noś je w pomieszczeniach oraz we wszystkich miejscach na zewnątrz, gdy nie można zapewnić ciągłej izolacji od osób nie mieszkających w konkubinacie.
- Zdecydowanie zaleca się stosowanie urządzeń ochrony dróg oddechowych nawet w domach prywatnych, w których przebywają ludzie nie mieszkający z nimi.
Z obowiązku noszenia maski zwolnieni są:tych, którzy uprawiają sport
dzieci poniżej szóstego roku życiaosoby z patologiami lub niepełnosprawnościami niezgodnymi z używaniem maski oraz osoby, które wchodzą z nimi w interakcje.
Zachowaj interpersonalną bezpieczną odległość co najmniej jednego metra.
Często myj ręce mydłem i wodą lub pod nieobecność wodno-alkoholowymi roztworami do mycia rąk.
Unikaj zatłoczonych miejsc, zamkniętych pomieszczeń o słabej wentylacji i bliskiego zasięgu.Zapewnij dobrą wentylację pomieszczeń zamkniętych, w tym domów i biur.
Unikaj uścisków i uścisków dłoni.
Kichaj i kaszl w chusteczkę, unikając kontaktu rąk z wydzielinami dróg oddechowych.
Wyrzuć chusteczkę w odpowiedni sposób i kontynuuj higienę rąk.Unikaj mieszanego używania butelek i szklanek, zwłaszcza podczas uprawiania sportu.Nie dotykaj rękoma oczu, nosa i ust.
Nie należy przyjmować leków przeciwwirusowych i antybiotyków, chyba że zaleci to lekarz.
Wyczyść powierzchnie wodą z mydłem lub zwykłymi neutralnymi detergentami w celu usunięcia brudu, a następnie zdezynfekuj je roztworami na bazie podchlorynu sodu (wybielacz/wybielacz) lub odpowiednio rozcieńczonym alkoholem.
Jeśli masz gorączkę, kaszel lub trudności w oddychaniu i podejrzewasz, że miałeś bliski kontakt z osobą z chorobą układu oddechowego Covid-19:
pozostań w domu, nie udaj się na pogotowie lub gabinety lekarskie, ale zadzwoń do lekarza rodzinnego, pediatry lub strażnika medycznego lub zadzwoń pod bezpłatny numer regionalny. Korzystaj z numerów alarmowych 112/118 tylko w razie rzeczywistej potrzeby.
Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z Ministerstwem Zdrowia pod bezpłatnym numerem użyteczności publicznej 1500, czynnym 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
Bądź na bieżąco z rozprzestrzenianiem się pandemii, dostępnym na stronie internetowej WHO i na stronie ministerstwa.
Mycie rąk ma na celu zapewnienie odpowiedniego czyszczenia i higieny rąk poprzez działanie mechaniczne.
- Do higieny rąk wystarczy zwykłe mydło. W przypadku braku wody można stosować tak zwane środki do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu.
- Jeśli używasz mydła, ważne jest, aby pocierać ręce przez co najmniej 40-60 sekund.
Jeśli mydło nie jest dostępne, użyj roztworu wodno-alkoholowego przez co najmniej 20-30 sekund. - Dostępne na rynku produkty do dezynfekcji rąk bez mydła i wody (pomoce chirurgiczno-medyczne i dopuszczone biocydy o działaniu bakteriobójczym) należy stosować na suchych rękach, w przeciwnym razie nie są skuteczne.